WikiBaza

Let's clean Ukraine from corruption
Очистимо Україну від корупції

Націоналізація чи дерипасизація? Яким майном володіє російський мільярдер в Україні

Націоналізація чи дерипасизація? Яким майном володіє російський мільярдер в Україні
54773 ПЕРЕГЛЯДІВ

Російський мільярдер Олег Дерипаска, наближений до Путіна, володіє компанією "Русал", яка є одним із світових лідерів з виробництва алюмінію. Хоч як дивно, але сировину для виробництва алюмінію компанія "Русал" добуває також в Україні.

Зокрема їй належить ТОВ "Миколаївський глиноземний завод", що забезпечує 20% сировини для російського алюмінієвого гіганта.

Продукція "Миколаївського глиноземного заводу" є основною категорією експортних операцій з України в РФ і становить близько 7–8 млрд грн на рік. Фактична вартість кінцевої продукції, яку виробляють з українських оксидів алюмінію, може сягати 1–1,5 млрд дол. США на рік.

Історія покупки заводу

У 1994 році гендиректором російського Саяногорського алюмінієвого заводу став Олег Дерипаска, який раніше займався торгами на московській товарній біржі та очолював компанію "Росалюмінпродукт". Імовірно, тоді у нього з'явилася ідея створення в росії найбільшої у світі алюмінієвої компанії.

У 1997 році на базі Саяногорського алюмінієвого заводу було засновано компанію "Сибірський алюміній" ("Сібал"). До її складу входять найбільший у Росії виробник фольги "Саянська фольга" та Дмитрівський дослідний завод алюмінієвої консервної стрічки (Московська область). "Сібал" розпочав будівництво підприємства "Ростар" – заводу з випуску алюмінієвих банок.

У 1998 року до складу "Сибірського алюмінію" увійшов Самарський металургійний завод, найбільший у Європі виробник алюмінієвого прокату.

У 1999 році "Сибірський алюміній" купує пакет акцій українського Миколаївського глиноземного заводу, одного з найбільших постачальників сировини для виробництва алюмінію.

Зв'язки з Абрамовичем

2000 ознаменувався утворенням компанії "Русал", в якій об'єдналися активи "Сібалу" Олега Дерипаски і "Millhouse Capital" Романа Абрамовича, в частині об'єднання алюмінієвих активів компаній "Сибірський алюміній" та "Сибнефть". Компанія, що очолює список найбільших алюмінієвих підприємств рф, видавала ¾ російського виробництва алюмінію, увійшла у світову трійку з Alcoa (США) та Alcan (Канада).

Дерипаска з Абрамовичем

Включила до свого складу найбільші підприємства алюмінієвої промисловості росії та України: заводи у Братську, Красноярську, Саяногорську та Миколаєві. Надалі компанія розпочала активну експансію за кордон.

Інші активи Дерипаски в Україні

У 2019 році журналісти програми "Схеми" розповіли, що впливовий російський олігарх і досі володіє в Україні майже десятком інших компаній.

Серед них – кіпрська United Company Rusal Silicon Limited, яка є власником ТОВ "Глухівський кар’єр кварцитів". Там видобувають унікальний кварцит – мінерал, з якого видобувають кремній. Кінцевим бенефіціаром United Company Rusal Silicon Limited є нідерландська Emergofin B.V.

Emergofin B.V. – одна із компаній, яка підозрювалася Службою безпеки у "фактичному знищенні виробничих потужностей Запорізького алюмінієвого комбінату".

У 2006 році Олег Дерипаска разом з партнерами викупив контрольний пакет акцій Запорізького алюмінієвого комбінату – найбільшого в Україні виробника цього металу і конкурента компанії олігарха "Русал". Але вже через кілька років, за даними СБУ, нові власники поступово довели завод до повного банкрутства. За інформацією правоохоронців, звідти зрештою вивели гроші, вивезли обладнання, а Баницький кар’єр, який був частиною заводу, виділили в окреме підприємство. В 2011-му Україна повернула запорізький завод у державну власність, що спричинило судову тяганину, яка триває і досі.

Водночас саме Emergofin B.V. зараз залучена до судового позову Дерипаски, який виступає проти повернення акцій Запорізького алюмінієвого комбінату державі. Олігарх вирішив, що є постраждалою стороною у процесі повернення заводу Україні, і запросив компенсацію у майже 40 мільйонів доларів. Суди тривають досі.

Крім того, згідно з даними платформи YouControl в Україні Дерипаска прямо чи опосередковано володіє:

  • ТОВ "Сервісний центр "Металург";
  • ТОВ "Час IT";
  • ТОВ "Центр обліку Миколаїв";
  • компанія "Охорона МГЗ".

До прикладу, підприємство "Сервісний центр "Металург" експортувало близько 95% продукції до рф. Так, ТОВ постачало обладнання для сільського господарства, насоси, машини для металургії та багато іншого. Відповідну інформацію було оприлюднено на порталі bloggers4gg.

Зв'язок із путіним

Олег Дерипаска – впевнений прихильник путіна. Так, він піддавав і піддає критиці усі негативні висловлювання щодо російського диктатора.

У 2020 році він підтримав "обнулення" путіна. За його словами, голосування щодо "обнулення" президента володимира путіна показало готовність населення "дати шанс" керівництву країни спробувати суттєво збільшити доходи людей.

Дерипаска з путіним

Дерипаска відомий також своєю критикою США та американських політиків.

В американському ж Мінфіні повідомили, що Дерипаска тривалий час займався відмиванням грошей для путіна.

Сам олігарх таку інформацію у коментарях ЗМІ спростовує.

Націоналізація

1 квітня Верховна Рада схвалила закон, який передбачає націоналізацію майна громадян росії, а також громадян України, які публічно заперечують війну. За прийняття в цілому законопроєкту №7169 "Про внесення змін до Закону України "Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів" щодо уточнення окремих положень" проголосували 305 депутатів.

Закон також дозволяє націоналізувати майно компаній рф.

Таким чином усі підприємства, що прямо чи опосередковано належать Дерипасці мають підлягати націоналізації.

У свою чергу в ВГО "Стоп корупції" повідомляють про наміри звернутися до СБУ, Офісу генпрокурора та інших державних структур з вимогою негайно перевірити зв'язок вищезазначених підприємств з російським олігархом Дерипаскою та в разі підтвердження інформації вжити заходів, направлених на націоналізацію підприємств або конфіскації їхнього майна.

stopcor.org

Автор: wikibazacom

Связь с редакцией - [email protected]

Мої відео